Evlad-ı Fatihan Kardeşlik Köprüsü Projesi | Homepage
Evlad-ı Fatihan Projesi Bosna-Hersek’te Başladı

Evlad-ı Fatihan Projesi Bosna-Hersek’te Başladı

🕔12.Ara 2015

T.C Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı maddi desteğiyle,­­ Konya STK’ları İcra Heyeti adına Hisder-Hikmet İlim ve Sanat Derneği sahipliğinde, Selçuklu Belediyesi ortaklığı ve Sosyal Araştırmalar ve Dayanışma Vakfı işbirliği ile gerçekleştirilen Evlad-ı Fatihan Kardeşlik Köprüsü Bosna Hersek’in Başkenti Saray Bosna’da Başladı.

Programın açılışında proje koordinatörü Prof. Dr. Önder KUTLU projeyi tanıtan kısa bir tanıtım konuşması yaptı. Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı adına konuşan Balkanlar koordinatörü Âdem GÜNAYDIN Balkanlardan Uzak Asya’ya Ortadoğu’dan Avrupa’ya uzanan büyük coğrafyaya faaliyet yürüttüklerini ifade etti. Konuşmasında başta değişik ülkelerdeki öğrencilere burs verdiklerini ifade eden Âdem GÜNAYDIN başta sivil toplum olmak üzere bu tür kesimlerin uluslararası projelerini desteklediklerini ve bugünden sonra da desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Bosna Hersek fahri konsolosu Ercan Uslu konuşmasında Bosna-Hersek’le aramızdaki kadim kardeşliğe vurgu yaparak gelecek günlerde bunun daha da iyi seviyeye gelmesini temenni ettiğini ifade etti.

Konya STK İcra Kurulu eski başkanı ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Latif Selvi konuşmasında Konya STK’larının tarihinden kısaca söz ederek Balkanlardaki STK’larla iş birliği imkânlarına vurgu yaptı.

Proje ortaklarından Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay Bosna-Hersek’te ve hassaten Saray Bosna’da olmakta duyduğu mutluluğu ifade etti. Kardeş coğrafyalarda yaptıkları çalışmalardan söz eden Altay, Saray Bosna Mevlevihane’si restoresinin bu manada önemine dikkat çekti.

Daha sonra söz alan Saray-Bosna Stari Grad Belediye Başkanı İbrahim Hajibajric Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan birçok belediye ile kardeş belediye ilişkilerinin olduğunu anlattı. Selçuklu Belediyesi ile de kardeş belediye olduğunu söyleyen İbrahim Bey, ilişkilerin artarak devam etmesini temenni ettiğini ifade etti.

Bosna Hersek parlamentosu üyesi Sanel Musovic konuşmasında kadim kardeşliğimizin bu proje ile daha görünür hale geleceğini, gönülden gönüle kurulan köprülerin daha uzun ömürlü olacağını ifade ettiler.

Programda son olarak T.C Konya milletvekili Ahmet Sorgun söz aldı. Mekke ve Medine’yi istisna tuttuğumuz da bizi en çok çağıran şehirlerden birisi olan Saray-Bosna’da bulunmaktan son derece mutlu olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Sn. Sorgun sivil toplumun devletler için itici güç olduğunu sözlerine ekledi. Konya ve Türkiye’deki STK lar için Bosna Hersek’in her zaman farklı bir yerinin olduğunu ifade eden Ahmet Sorgun yapılacak çalışmaların daha sonra bu konularda yapılacak çalışmalara ışık tutması dileğinde bulundu.

Protokol konuşmalarından sonra ise Bosna-Hersek İslam Geleneği Ens. Bask. Cevada Şuşko İslam; Osmanlı, Bosna Hersek ve tarihi miras ile STK ilişkilerine dair bir sunum yaptı.

Similar Articles

Proje Ekibi Teşekkürü

Proje Ekibi Teşekkürü

Evlad-ı Fatihan Projesinin fikri yapısının somutlaştırılması, projenin balkan ülkeleri ve Türkiyede'ki uygulanmasına katkıları, Konya STK'larının

Balkan Buluşması STK’ların Karşılıklı İşbirliği görüşmeleri

Balkan Buluşması STK’ların Karşılıklı İşbirliği görüşmeleri

Evlad-ı Fatihan Projesi Bosna-Hersek’te STK’ların Karşılıklı İşbirliği görüşmeleri ile devam ediyor. T.C Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve

Uluslararası Saray Bosna Üniversitesi Ziyaret

Uluslararası Saray Bosna Üniversitesi Ziyaret

Evlad-ı Fatihan Projesi kapsamında Saray Bosna da bulunan Konya Milletvekili Ahmet SORGUN, Egitim Bir-Sen Genel

Evlad-ı Fatihan Balkan Buluşması

Evlad-ı Fatihan Balkan Buluşması

Evlad-ı Fatihan Balkan Buluşması için 10 - 14 Aralık 2015 Saray Bosna da konya'dan 25

Evlad-ı Fatihan Kardeşlik Köprüsü Projesi Konya Buluşması

Evlad-ı Fatihan Kardeşlik Köprüsü Projesi Konya Buluşması

Türkiye ile Balkan ülkeleri arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla başlatılan proje kapsamında, "Balkan STK'ları Çalıştayı Konya