Evlad-ı Fatihan Kardeşlik Köprüsü Projesi | Homepage
KONYA’DAN BALKANLARA GÖNÜL KÖPRÜSÜ

KONYA’DAN BALKANLARA GÖNÜL KÖPRÜSÜ

🕔29.Kas 2015

Selçuklu Belediyesi ortaklığı, Hikmet İlim ve Sanat Derneği(HİSDER), Sosyal Araştırmalar ve Dayanışma Vakfı(SADAV), Konya Sivil Toplum Kuruluşları, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı işbirliği ile Balkanlarda kardeşlik köprüsü kuruluyor.

“Evlad-ı Fatihan Kardeşlik Köprüsü” ile Türkiye ve Balkanlar’daki kardeş sivil toplum kuruluşları arasında, kapasitelerini artıracak ve sürdürülebilir bir işbirliği gerçekleştirilecek.

Selçuklu Belediyesi, kardeş şehir ilişkileri kapsamında Balkanlar ve Türk Dünyası’nda hayata geçirdiği projelere bir yenisini daha ekliyor. Selçuklu Belediyesi’nin ortaklığında Konya’daki sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde Türkiye ile Balkan ülkeleri arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla “Evlad-ı Fatihan Kardeşlik Köprüsü Projesi” başlatıldı.  Proje ile Konya’da faaliyet gösteren 126 sivil toplum kuruluşu ile altı Balkan ülkesi Bosna Hersek(Saraybosna), Kosova(Prizren), Makedonya(Üsküp), Arnavutluk(Tiran), Karadağ(Podgorica), Sırbistan(Yeni Pazar) şehirlerinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları arasında kardeşlik köprüsü kurulması amaçlanıyor. Selçuklu Belediyesi, Sosyal Araştırmalar ve Dayanışma Vakfı(SADAV), Konya Sivil Toplu Kuruluşları, Hikmet İlim ve Sanat Derneği(HİSDER) ve Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı tarafından yürütülecek projeye, Selçuklu Belediyesi Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi’nde kurulan proje ofisi ev sahipliği yapacak.

Projenin amacı, faaliyet planı ve beklenen sonuçların açıklandığı basın toplantısına Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Proje Koordinatörü ve HİSDER Başkanı Prof. Dr. Önder Kutlu, SADAV Başkanı Ercan Uslu, Memur-Sen Konya İl Temsilcisi Nazif Karlıer, Konya Sivil Toplum Kuruluşları İcra Heyeti Başkan Vekili Muhsin Görgülügil, Gençleri Evlendirme ve MEHİR Vakfı Genel Başkanı Mustafa Özdemir ile ulusal ve yerel basının temsilcileri katıldı.

Konya’nın, Balkanlarla birlikteliğini tekrar arttıracak bir projeyi hayata geçiriyoruz diyen Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Böyle önemli bir konuda öncülük ettiği için Hikmet İlim ve Sanat Derneği’ne (HİSDER) teşekkür ediyorum” dedi.

Selçuklu Belediyesi olarak kardeş şehir ilişkileri kapsamında Balkanlarda ciddi çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Başkan Altay, “Yapmış olduğumuz işlerden biri ve en önemlisi olan Saraybosna Mevlevihanesi’nin yeniden yapılması. Bir sivil toplum kuruluşuyla da birlikte yaptığımız çalışmalarla Mevlevihane, Saraybosna’nın ilim ve kültür hayatına önemli katkılarda bulunuyor. Düzenli toplantıların yapıldığı ve mesnevi sohbetlerinin gerçekleştirildiği önemli bir merkez haline geldi. Yine Selçuklu Belediyesi, kardeş şehir ilişkileri kapsamında Bulgaristan’da ki Çernooçene Belediyesi ve Gagavuzya’da ki Kongaz Belediyesi ile ilişkiler yürütüyoruz. Selçuklu Belediye Başkanı olarak, Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nde de önemli bir görev üslenmiş durumdayım. İki yıldır Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin başkanlığında, Yönetim ve İcra Kurulu’nda görev alarak özellikle Türk Dünyası ve Balkanlarda ki belediyelerin, Türkiye’de ki belediyelerin tecrübelerinden faydalanmaları ve onların eğitimleri ile ilgili bir birlikte görev yapıyorum. Bunların hepsi aslında bölge coğrafyamızda, gönül coğrafyamızda yapmak istediklerimizin önünü açıyor” dedi.

Altay, “Gönül coğrafyası ile birlikteliğimiz artacak”

Konya’nın en önemli özelliğinin sivil toplum kuruluşlarının kurumsal ve örgütlü yapısı ile güçlü yapısı olduğunu söyleyen Başkan Altay, “Bu Proje, Konya’nın bu gücünün, Balkanlarla paylaşılması ve oradaki sivil toplumun yeniden harekete geçirilmesi, kardeşlik ilişkilerinin arttırılması açısından çok önemli bir proje. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu bir başlangıç, sivil toplum kuruluşlarımızla Balkanlardaki kuruluşların entegrasyonu ve oradaki işlerin yürütülmesiyle inşallah faydalı sonuçlar elde edilecektir. Selçuklu Belediyesi olarak sivil toplum kuruluşları il her zaman projeler yürütmeye gayret ediyoruz. Bundan sonra da bu birlik ve beraberliğimizin devam etmesini temenni ediyorum. Bu proje Balkanlardaki etkinliğimizin artmasına ve gönül coğrafyasındaki kardeşlerimizle birlikteliğin artmasına vesile olacaktır” dedi.

Evlad-ı Fatihan Kardeşlik Köprüsü projesi adı altında son bir yıldır yürütmüş olduğumuz çalışmaların bir ürünü olarak bugün projeyi beraber yürüttüğümüz kuruluşlarla birlikte bir basın toplantısı gerçekleştirdiklerini ifade eden Proje Koordinatörü ve HİSDER Başkanı Prof. Dr. Önder Kutlu, “Bu projeyi her ne kadar Konya Sivil Toplum Kuruluşları’nın bir projesi, Selçuklu Belediyesi’nin bir projesi olarak ifade etmiş olsakta aslında Konya’nın bir projesi, Türkiye’nin bir projesi. Projemizin başvurusu Hikmet İlim ve Sanat Derneği(HİSDER) tarafından, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’na yapıldı. Projemizin ortağı Selçuklu Belediyesi’dir. Burada Başkanımızın şahsında Selçuklu Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum. Bildiğiniz üzere Selçuklu Belediyemizin, Balkanlarda, Saraybosna’da çok önemli çalışmaları var. Ne zaman bu tür bir projemiz olsa, müracaat ettiğimiz zaman düşünmeden kabul ediyorlar” dedi.

Kutlu, “Proje ile Balkanlardaki sivil toplum kuruluşlarına ulaşacağız”

Konya Sivil Toplum Kuruluşları adına verilen bu proje kapsamında altı devletten altı şehirle işbirliği yapıyoruz diyen Kutlu, “Proje ile Konya’da faaliyet gösteren 126 sivil toplum kuruluşu ile altı Balkan ülkesi; Bosna Hersek(Saraybosna), Kosova(Prizren), Makedonya(Üsküp), Arnavutluk(Tiran), Karadağ(Podgorica), Sırbistan(Yeni Pazar) şehirlerinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları arasında kardeşlik köprüsü kurulmasını amaçlıyoruz.  Anadolu’dan balkanlara göç eden ve oraların İslamlaştırılmasında ve Türkleştirilmesinde önemli çalışmalar yürüten Evlad-ı Fatihan, hepimizin bildiği gibi temel olarak Konya merkezli olarak o bölgelere gittiler. Bizde bu proje ile bundan sonraki bir yıl içerisinde pek çok çalışmayı, iş planını hayata geçireceğiz. Projemizin logosunda yer alan hilal şekli aslında Boşnakça’ da “festina lente” denilen yaya köprüsünü ifade ediyor, anlamı da “yavaşça acele et”  demek. Bizde bu proje ile yavaşça acele ederek, safları sıklaştırarak uzunca süredir ihmal ettiğimiz Balkanlardaki kardeşlerimizi, Balkanlardaki kuruluşları işbirliği yapmak suretiyle destekleyeceğiz. Projemizin iki ayağından biri olan Konya aracılığıyla Türkiye’de ki sivil toplum kuruluşlarına ulaşmayı, Saraybosna’da ki köprünün diğer ayağı vasıtasıyla da Balkanlardaki kuruluşlara ulaşmayı hedefliyoruz. Proje kapsamında bu altı ülke ile yoğun çalışmalarımız olacak. Balkanlar ile ilgili bir envanter çalışması, Balkanlardaki sivil toplum kuruluşlarının kapasitelerini arttırıcı eğitimler ve kardeş sivil toplum kuruluşu ilişkileri gibi birçok proje hayata geçirilecek” dedi.

Konya Sivil Toplum Kuruluşları İcra Heyeti Başkan Vekili Muhsin Görgülügil ise projede yer almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Çalışmaları sırasında yurtdışındaki kardeş toplulukları da unutmadıklarını anlatan Görgülügil, “Balkanlar’daki kardeş sivil toplum kuruluşu temsilcilerimizle bilgi alışverişinde bulunmak ve tecrübelerimizi paylaşmak istiyoruz” dedi.

Sivil toplum kuruluşlarımız, Balkanlarda daha sürdürülebilir, kalıcı ve tamamlayıcı işler ortaya koyacaktır diyen SADAV Başkanı Ercan Uslu, “Selçuklu Belediye Başkanımız ve Hikmet İlim ve Sanat Derneği başkanımız başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Similar Articles

Proje Ekibi Teşekkürü

Proje Ekibi Teşekkürü

Evlad-ı Fatihan Projesinin fikri yapısının somutlaştırılması, projenin balkan ülkeleri ve Türkiyede'ki uygulanmasına katkıları, Konya STK'larının

Balkan Buluşması STK’ların Karşılıklı İşbirliği görüşmeleri

Balkan Buluşması STK’ların Karşılıklı İşbirliği görüşmeleri

Evlad-ı Fatihan Projesi Bosna-Hersek’te STK’ların Karşılıklı İşbirliği görüşmeleri ile devam ediyor. T.C Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve

Uluslararası Saray Bosna Üniversitesi Ziyaret

Uluslararası Saray Bosna Üniversitesi Ziyaret

Evlad-ı Fatihan Projesi kapsamında Saray Bosna da bulunan Konya Milletvekili Ahmet SORGUN, Egitim Bir-Sen Genel

Evlad-ı Fatihan Projesi Bosna-Hersek’te Başladı

Evlad-ı Fatihan Projesi Bosna-Hersek’te Başladı

T.C Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı maddi desteğiyle,­­ Konya STK’ları İcra Heyeti adına

Evlad-ı Fatihan Balkan Buluşması

Evlad-ı Fatihan Balkan Buluşması

Evlad-ı Fatihan Balkan Buluşması için 10 - 14 Aralık 2015 Saray Bosna da konya'dan 25